Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Gminy Kobylin-Borzymy
Menu góra
Strona startowa Aktualności Protokoły Z posiedzeń Komisji Rady Gminy 2006-2010
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Protokół Nr 13/09 z Posiedzenia Komisji Inwestycji i Budżetu odbytego w dniu 22 stycznia 2009 roku - Z posiedzeń Komisji Rady Gminy 2006-2010, menu 1029, artykuł 3350 - BIP - Urząd Gminy Kobylin-Borzymy”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Z posiedzeń Komisji Rady Gminy 2006-2010

Protokół Nr 13/09 z Posiedzenia Komisji Inwestycji i Budżetu odbytego w dniu 22 stycznia 2009 roku

Protokół Nr 13/09

z posiedzenia Komisji Inwestycji i Budżetu

odbytego w dniu 22 stycznia 2009 roku.

Posiedzenie Komisji Inwestycji i Budżetu odbyło się w Urzędzie Gminy Kobylin- Borzymy przy ulicy Głównej 11, w pokoju nr 12 pod przewodnictwem Pana Sławomira Jarończyka - Przewodniczącego. Posiedzenie rozpoczęło się o godz. 1000 i trwało do godziny 1315.

W posiedzeniu Komisji udział wzięli Przewodniczący i członkowie Komisji Rady Gminy:

1) Jarończyk Sławomir - przewodniczący Komisji

2) Bagiński Zbigniew - członek KIiB

3) Duchnowski Wojciech - członek KIiB

Ponadto w posiedzeniu Komisji uczestniczyli:

1) Wojciech Mojkowski - Wójt Gminy

2) Bogdan Piszczatowski - Sekretarz

3) Ryszard Czajkowski - Przewodniczący Rady

4) Jan Kierzkowski - Dyrektor Zespołu Szkół w Kobylinie-Borzymach

5) Projektant Roman Ptaszyński

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Sławomir Jarończyk, który powitał wszystkich zebranych i poinformował, że w posiedzeniu uczestniczą wszyscy członkowie komisji. Następnie przedstawił porządek posiedzenia i zapytał, czy są uwagi co do jego treści. Uwag nie wniesiono. W związku z powyższym porządek posiedzenia został zaakceptowany przez członków Komisji w głosowaniu jawnym i przedstawia się następująco:

1) Otwarcie posiedzenia.

2) Przyjęcie porządku dziennego.

3) Analiza planów i potrzeb inwestycyjnych.

4) Wolne wnioski

5) Zamknięcie posiedzenia.

Przebieg posiedzenia:

Do punktu 3:

Głos zabrał Wójt i udzielił wyjaśnień odnośnie planowanej inwestycji polegającej na przebudowie drogi w miejscowości Kierzki. Powyższa przebudowa zapisana jest w budżecie na ten rok. Dotąd Gmina wykonała mapy do celów projektowych jak i koncepcję drogi (którą okazano radnym). W powyższej sprawie odbyły się już dwa spotkania z mieszkańcami wioski. Mieszkańcy początkowo nie zgadzali się na rozwiązania skrzyżowania z drogą powiatową zaproponowane przez projektanta, ani też na 4-metrową szerokość asfaltu za wsią. W ostatnich dniach na drugim spotkaniu, w którym uczestniczył projektant, mieszkańcy wyrazili zgodę na zaproponowane skrzyżowanie, ale chcą dalej aby asfalt za wsią miał 5 metrów szerokości. Jednocześnie godzą się na przeznaczenie swoich gruntów na poszerzenie pasa drogowego, który za wsią ma tylko 5 metrów. Pomimo tej zgody jest szereg trudności z dopracowaniem dokumentacji. Otóż celem przeprowadzenia skrzyżowania z drogą powiatową tak jak w koncepcji należy przejąć część gruntu z sąsiedniej działki, która należy do trzech współwłaścicieli z których jeden nie żyje, zaś rodzina zgadza się na przekazanie gruntu, ale pod warunkiem likwidacji około 4-metrowej drogi przecinającej ich siedlisko - chcą za przekazany grunt wziąć grunt po tej drodze. Jednocześnie należy dodać iż po wykonaniu nowego skrzyżowania powyższa droga musiałaby ulec i tak zamknięciu ze względu na zbyt dużą liczbę skrzyżowań obok siebie. Wstępnie można powiedzieć, że powierzchnia gruntu do zajęcia pod skrzyżowanie będzie większa aniżeli pod drogą do likwidacji. Na dalszym odcinku drogi już za wsią gdzie mieszkańcy godzą się na poszerzenie, też jest problem związany z tym, że jeden ze współwłaścicieli nie żyje i nie ma przesądzonego spadku. Wójt dodał, że w tej sytuacji najwłaściwszym byłoby skorzystanie z tzw. specustawy drogowej, według której w takiej sytuacji wykonuje się projekt drogi o żądanych szerokościach, podział działek zajętych pod drogę a następnie tak przygotowaną dokumentacje składa się do Zarządu Województwa i Zarządu Powiatu celem uzyskania opinii. Po ich otrzymaniu składa się wniosek do Starosty o wydanie decyzji: pozwolenie na budowę, który łączy w sobie zatwierdzenie podziału działek. Po uzyskaniu tej decyzji należy w ciągu 30 dni wypłacić odszkodowania za przejęte grunty i można realizować inwestycję. Nie stanowi istotnego problemu, że ktoś nie żyje, chociaż Gmina jest zobowiązana do ustalenia spadkobierców. Radni podjęli dyskusję nad tematem powyższej drogi, po zapoznaniu się z koncepcją (4 metry asfaltu za wsią. Uznali, że należy dążyć do rozwiązania zapewniającego 5- metrowy pas asfaltu.

Następnie Wójt poruszył problem termomodernizacji Budynku Zespołu Szkół w Kobylinie-Borzymach. Wójt wyjaśnił, iż w ubiegłych latach tj. na przełomie roku 2006/2007 były zrobione audyty energetyczne na ocieplenia Budynku Urzędu Gminy oraz Szkół w Kobylinie-Borzymach i Stypułkach-Święchach na potrzeby ewentualnego projektu termomodernizacyjnego, który miało realizować Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwii (SGGN). Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi miało złożyć jeden duży projekt na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej na terenie Stowarzyszenia w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Nasza Gmina jako jedna z pierwszych wykonała audyty energetyczne, jak mówiono na spotkaniach SGGN. Projekt miał być rozpoczęty najpierw w 2007 r. później w 2008r. Jak się okazało nie ruszył. Dodatkowo wykonaliśmy też projekty na budynki Urzędu Gminy i Szkołę w Stypułkach. Gdzieś pod koniec ubiegłego roku zaczęto znów podnosić kwestię termomodernizacji na Stowarzyszeniu, gdyż zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (zarządzającego działaniem 9.3-termomodernizacj-
w ramach POIiŚ), składanie wniosków ma się odbyć wiosną tego roku.
W międzyczasie okazało się, że do działania 9.3 nie kwalifikują się budynki
w których powierzchnia użytkowo mieszkalna przekracza 15 % powierzchni -
u nas odpadają Szkoła w Stypułkach i Budynek Urzędu Gminy - dlatego Gminę ociepliliśmy w tym roku za własne środki. SGGN planuje złożyć wspólny projekt na kilkanaście-kilkadziesiąt budynków i teraz pytanie, czy mamy też do tego przystępować ze szkołą w Kobylinie. Przypomnę audyt mówi o niezbyt dużej oszczędności energii około 15%, dlatego zaprosiłem dziś na spotkanie projektanta i Dyrektora ZS w Kobylinie, celem omówienia celowości przystąpienia do projektu. Jeśli tak to musimy bezzwłocznie rozpocząć projektowanie docieplenia. Wójt dodał, że maksymalna kwota jaką może dołożyć NFOŚiGW to 50% - ostateczna będzie podana po zakwalifikowaniu wniosku, ale może być mniejsza- jej wysokość zależy od ogólnej oszczędności energii na wszystkich budynkach.

Następnie zabrał głos Projektant. Przedstawił koncepcje do zastosowania przy termomodernizacji Budynku Zespołu Szkół w Kobylinie-Borzymach. Poinformował również o niedogodnościach stwierdzonych podczas oględzin budynku, które wpływają na ubytki ciepła w szkole. Przede wszystkim stwierdził, iż strop budynku jest niewłaściwie ocieplony. Na wełnę, która ociepla strop przecieka śnieg i woda, tak że ta wełna jest już spilśniona i należy ją wymienić - dodatkowo dziś stosuje się inne rodzaje wełny niż ta, która leży w szkole. Zacieki i zawiewanie śniegu jest spowodowane źle wykonaną obróbką blacharską. Z budynku odpada farba, cegiełka na podmurówce jest nie ofugowana. Najpilniejszą czynnością wg projektanta jest zabezpieczenie dachu. W tym miejscu Wójt powiedział, iż zabezpieczenie dachu jest planowane w tym roku. Jeżeli chodzi o okna to projektant stwierdził, że są one w dosyć dobrym stanie. Wystarczy zrobić porządną obróbkę, gdyż pod wiele parapetów zacieka woda. Ogólnie termomodernizacja obejmowałaby docieplenie ścian budynku, obróbkę okien i ocieplenie stropu. Niemniej przed przystąpieniem do projekty docieplenia należy wykonać nowy audyt uwzględniający kwestię stropu i drzwi wejściowych, przez zamontowane obecnie aluminiowe drzwi i szklane wiatrołapy przepuszczają dużo ciepła. Obecny przy tym punkcie Dyrektor ZS
w Kobylinie powiedzia, iż ewentualna termomodernizacja wpłynęłaby korzystnie na docieplenie szkoły, szczególnie narożne klasy są dość zimne. Dodatkowo poprawiłby się wygląd elewacji. W tym miejscu Wójt powiedział, iż jak był ostatnio w ubiegłym tygodniu w szkole, to jedna z nauczycielek mówiła, że małe dzieci czasem siedzą w kurtce na lekcji.

Wójt dodał, że budynek szkoły nie jest stary i w trakcie budowy stosowano styropian w ścianach, ale ogólnie w szkole nie jest za ciepło. W tym miejscu radni podjęli dyskusję nad tematem docieplenia. Radny Bagiński powiedział, że szkoła była budowana kilkanaście lat temu, nieraz nawet podczas mrozów, dodatkowo firma, która ją budowała zatrudniała miejscowych bezrobotnych, którzy niewiele mieli wspólnego z budownictwem. Toteż docieplenie włożone w ściany może mieć wiele niedoróbek i niewłaściwie zabezpieczać budynek. Jednocześnie stwierdził, że docieplenie z zewnątrz pod warunkiem dobrego wykonania na pewno poprawi temperaturę w środku i opowiedział się za przystąpieniem do projektu. Radny Duchnowski również stwierdził, że docieplenie z zewnątrz jest dobrym pomysłem i przyniesie korzystny efekt
i zawnioskował za wykonaniem projektu. Radny Jarończyk również poparł stanowisko poprzedników.

Wójt zapytał Projektanta o ewentualny koszt termomodernizacji Budynku Zespołu Szkół. Projektant stwierdził, iż będzie to kwota w granicach ok. 700-800 tys. zł. Najdrożej wyniesie ocieplenie, gdyż jest to duży obiekt. Koszt inwestycji będzie zależał również od sytuacji gospodarczej kraju.

Wójt dodał, iż termin złożenia wniosku upływa w drugiej połowie lutego. Zatem w lutym będziemy musieli zwołać sesję Rady Gminy celem podjęcia odpowiedniej uchwały. Wójt zapytał członków Komisji o zdanie, czy będziemy robić termomodernizację Budynku Szkoły i ją dofinansujemy. Komisja jednogłośnie wyraziła zdanie, iż powyższa inwestycja jest potrzebna do wykonania i opowiedzieli się za jej realizacją.

Pan Projektant dodał, iż inwestycja jest bardzo duża, ale remont jest konieczny. Jednocześnie zobowiązał się, że wykona nowy audyt i projekt w odpowiednim terminie.

W tym momencie Projektant i Dyrektor ZS opuścili zebranie.

Następnie Wójt poruszył problem dróg na terenie naszej Gminy.
W związku, iż wszedł Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. "schetynówki" warto zgłosić przebudowę jednej z dróg leżących na terenie naszej Gminy do powyższego Programu jeszcze w tym roku. Musimy się zastanowić, które drogi mają największe znaczenie dla ruchu lokalnego
i wówczas wykonać projekty. Wójt dodał, iż w naszej sytuacji taki warunek może spełniać droga Sikory- Tomkowięta przez Sikory-Bartyczki do drogi nr 8, czy Pszczółczyn-Kurowo. Obie ww. drogi przebiegają przez miejscowości, gdzie do asfaltu jest dość daleko. Pierwsza łączy drogę powiatowa z krajową, zaś droga do Kurowa to jednocześnie droga do siedziby NPN, który odwiedza coraz więcej turystów i gości, dodatkowo jest przy niej kilkanaście posesji. Inną drogą byłaby droga Kobylin-Kuleszki - Stare Garbowo, ale przy niej nie ma żadnych posesji, chociaż ruch na niej jest coraz większy. Najbliżej spełnienia wymagań do "Schetynówki" jest droga Pszczółczyn - Kurowo. Jednak i ona nie ma wymaganej szerokości na kilku odcinkach, więc należałoby też przejąć część gruntów do wymaganej szerokości i tu też myślę, że byłoby najłatwiej zrobić projekt pod specustawę drogową, co ułatwiłoby prace. Radni po zapoznaniu się ze stanem pasów drogowych w oparciu o mapy podjęli dyskusję w wyniku której doszli do wniosku, że należy przystąpić do projektowania drogi.

W tym momencie radny Bagiński zapytał Wójta jaka jest możliwość wykonania w tym roku drogi na Waniewku. Wójt powiedział, iż powyższej drogi nie ma
w tym roku w budżecie, jednak z uwagi na złożoność projekty drogi
w Kierzkach może się okazać, że się nie wyrobimy z wykonaniem inwestycji
w tym roku, toteż być może będzie możliwą zamiana z Kierzk na Waniewek. Wójt dodał, iż kontaktował się w tej sprawie z projektantem, ale najpierw należy wykonać mapy do celów projektowych, gdyż SA tam słabe podkłady geodezyjne. Obecnie szukamy geodety, ale myślę, że o ile nie będzie większych problemów to zdołamy na czas wykonać projekt na tę drogę o szerokości 4 metry.

Odnośnie inwestycji Wójt dodał, iż będziemy składać wniosek do PROW na modernizację hydrofornii w Kobylinie-Borzymach. Z ogłoszonych już procedur oceny wniosków wynika, iż maksymalnie wniosek może uzyskać 13 punktów. Jak na razie nam wychodzi tylko pewne 6 punktów. Przy ocenie wniosków pod uwagę będą brane następujące czynniki:

- poziom bezrobocia,

- dochód własny Gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca (wpływy

podatkowe),

- stopień zwodociągowania

- kryterium regionalne

- łączenie wodociągów z oczyszczaniem ścieków

- wkład własny

( kryteria oceny w załączeniu).

Na razie mamy pewne 6 punktów: 4 za dochody i 2 kryterium regionalne, ewentualnie zmniejszenie dofinansowania do 50% dodatkowe 2 punkty, ale to niezbyt wysoko jak na 13 możliwych.

Wnioski będą przyjmowane chyba na przełomie kwietnia - maja. Żeby podnieść szanse na dofinansowanie można by połączyć wniosek z kanalizacją, ale nie jesteśmy w stanie skanalizować całej Gminy. Być może byłoby rozwiązaniem założenie oczyszczalni dla rolników na terenie Kobylina-Kuleszki, gdzie jest hydrofornia, ale nie wiem czy jest to właściwe. Jesteśmy obecnie na etapie ustalania, co będzie korzystne.

Do punktu 4:

Przy tym punkcie Wójt poinformował, iż wpłynęło do nas podanie Pana Czarnowskiego z Makowa odnośnie przebudowy drogi w powyższej miejscowości. Początkowo podanie zostało skierowane do Wojewody Podlaskiego. Od Wojewody zostało przesłane do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, skąd z kolei wróciło do nas. Wójt odczytał podanie (kopia pisma w załączeniu do protokołu).
W trakcie budowy okazało się, iż u Pana Czarnowskiego jest dodatkowa brama
i dodatkowy wjazd na siedlisko. Pan Czarnowski w trakcie realizacji inwestycji zwrócił się o pozostawienie wjazdu i założenie pod nim rury. Wójt wydał pozwolenie rolnikowi, ale pod warunkiem, że wykona On odpowiednią dokumentację, przewidzianą przepisami. Z racji braku tego zjazdu w projekcie

(w momencie projektowania drogi go nie było, gdyż został założony później) został on usunięty, a w tym miejscu założono korytka. Wójt dodał, iż 
w rozmowie z Panem Czarnowskim usłyszał, iż odwołał się On od decyzji Wojewody Podlaskiego do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wójt wyjaśnił, iż musimy się zastanowić, czy zaprojektować i wykonać dodatkowy zjazd Panu Czarnowskiemu. Dodał, iż o ile nie będzie on wymagał pozwolenia wodno-prawnego, to nie byłby to duży koszt, myślę, że w granicach około

2 tys. zł. Radni wyrazili zdanie, iż najlepiej jest jak na razie poczekamy aż skończy się czas krążenia pisma Pana Czarnowskiego i poczekać na decyzję Głównego Inspektora Budowlanego i wówczas podjąć odpowiednią decyzję.

Do punktu 6:

Ze względu na wyczerpanie się porządku dziennego obrad Przewodniczący Komisji Inwestycji i Budżetu dziękując wszystkim za przybycie, zamknął posiedzenie Komisji Inwestycji i Budżetu.

Na tym protokół zakończono.

Przewodniczący Komisji

Sławomir Jarończyk

Protokolant

…………………..

Monika Wiśniewska

Kobylin-Borzymy, dnia 22.01.2009 r.

Metryka

sporządzono
2009-01-22 przez Monika Wiśniewska
udostępniono
2009-01-30 01:00 przez Monika Wiśniewska
zmodyfikowano
2009-01-30 10:46 przez Monika Wiśniewska
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
86
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.